Oylat Kaplıcaları - İnegöl Turu

Türkiye - Bursa

Bursa merkez ilçelerinden sonra Bursa'nın en kalabalık ilçesidir. Büyük ve modern sanayi kenti olmanın yanı sıra yeni parkları, geniş caddeleri, ve alışveriş merkezleri ile modern bir kent görünümündedir. İnegöl gelişmiş sanayisi, meşhur İnegöl köftesi, mobilyası ve Oylat Kaplıcaları ile önemli bir kent olmasının yanı sıra tarihsel dokusu ile aynı zamanda önemli kültür kentidir. İnegöl'de Tarihi Mehter Takımı bulunmaktadır. Türkiye'nin Mobilya da marka Kenti olan İnegöl'de her yıl MODEF Mobilya ve Dekorasyon Fuarı düzenlenmektedir.İnegöl Mobilyasının "Marka" haline gelmesinde MODEF'in katkısı büyüktür.

Görülecek Yerler

İnegöl
Oylat Termal kaplıca
Hilmiye köyü
Oylat Mağarası
Mobiliyum Mobilya Av
Yeşil Vadi

Tur Özellikleri

Rehberli Tur
Sigorta Güvenceli Tur
Herkese Açık Tur

Ulaşım Seçenekleri : Standart Araçlar - Otobüs-Midibüs-Minibüs
Kalkış Şehirleri : Bursa
Kalkış Şehir Kalkış Bölge

Çıkış Tarihi Çıkış Saati Yetişkin Çocuk Bebek Kampanyalar Ödeme Seçenekleri Kontenjan Rezervasyon
Bu tura ait tanımlı fiyat bulunamadı.

Katılımcı Sayısı
Yetişkin Çocuk Bebek


Tur Programı

Tur katılım noktalarında buluşma ve yaklaşık 8 saat sürecek olan Günübirlik Turumuza başlıyoruz.

  • İnegöl
  • Oylat mağarası
  • Hilmiye Köyü
  • Oylat Termal Kaplıcaları
  • Yeşil Vadi
  • Öğle Yemeği
  • Mobilliyum Mobilya AVM

Turumuzun sonunda Tur dağıtım noktalarında siz değerli misafirlerimizi ile vedalaşıyoruz..


4


İnegöl

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 yılı verilerine göre İnegöl 242,232 kişilik nüfusuyla Bursa'nın en büyük merkez ilçelerinden biridir. Ayrıca Sanayi İstatistikleriyle Bursa'nın en yoğun ve en büyük sanayi merkezidir.Günümüzde İnegöl, büyük ve modern sanayi kenti olmanın yanı sıra Türkiye'de ki Birçok ilden büyüktür. İnegöl, yeni parkları, geniş caddeleri, ve alışveriş merkezleri ile modern bir kent görünümündedir. İnegöl kenti, gelişmiş sanayisi, köftesi, mobilyası ve Oylat kaplıcaları ile ün salmış bir kent olmasının yanında tarihsel dokusu ile kültür kenti olma özelliğini sürdürmektedir.

Oylat Mağarası

Mağara Bursa-Ankara kara yolundan Oylat Kaplıcasına ayrılan yoldan yaklaşık 17 km içeride, Hilmiye köyünün
1 km güneyindedir. Toplam uzunluğu 665 m olan mağara iki ana bölümden oluşur. Dar galerilerden oluşan birinci
bölüm girişten çöküntü sonuna kadar olan kısımdır. İçeride dev kazanları ve damlataş havuzları bulunur. İkinci bölüm büyük bir çöküntü salonudur. İri blok ve dev damlataş şekillerinden (sarkıt, dikit ve sütun) oluşur.

Hilmiye Köyü

Himliye Köyü 93 harbi öncesi Sultan Abdülhamit tarafından Anadolunun Türkleştirilmesi amacıyla Gürcistan Acara Federasyonu bölgesinden getirilmiştir. Gürci dili konuşulur. Bu halk aslen kıpçak Türküdürler. Selçuklular döneminde Anadolu'ya geçmek için öncü birlik olarak Kafkasya'ya yerleştirilmişlerdir.

Oylat Termal Kaplıcaları

Hastanın derdine derman bulmaktan aciz kalan hekimleri, kızcağızı babanın gözü önünden uzaklaştırmak ve son bir tedavi şansı vermek üzere orman içindeki o zaman için adsız olan bu kaplıcaya gönderilmesi için öneride bulunurlar. Artık hastanın bu dertten kurtulamayacağına inanırlar. Hasta kızı buraya getirirler. ldquo;Yat-öl rdquo;, ldquo;.Öl-yat rdquo; deyip bırakırlar. Çaresiz bir hastalığa tutulduğuna inanılan tekfurun kızı, hergün bu şifalı sularla yıkana yıkana, gün geçtikçe düzelmeye ve iyileşmeye başlar. Kısa zamanda eski sıhhatine ve güzelliğine kavuşur. İyileştikten sonra babasının sarayına geri döner. O zamandan itibaren Ölyat kaplıcası yöre halkı tarafından bir şifa kaynağı olarak tanınır ve kullanılır. Bu şifalı su yine o sudur, fakat zaman geçtikte ldquo;Öl-yat rdquo; ı ldquo;Oy-lat rdquo; yapmıştır. İnegöl, Bilecik, Pazaryeri, Yenişehir ve İznik'te hala bir kısım halk Oylat'a Ölyat demektedir.

Yeşil Vadi

Bursa'nın İnegöl ilçesine 26 km uzaklıkta olan dört mevsim tatil ve şifa beldesi Oylat Kaplıcaları sakin ve huzurlu bir tatil için mükemmel bir ortam sunar. Yeşil Vadi Turistik Tesisleri konumuyla Oylat' ın en güzel bölgesinde bulunuyor. Oylat oteller bölgesinde bulunan Yeşil Vadi tesisleri 70 metre uzunluğunda ve dere yatağından 55 metre yükseklikteki çelik köprü ile Oylat Kaplıcaları'na birleşiktir.

Mobilyum AVM

200 mağazası, 200 yerli üretici markasıyla; yatırımcıyı üreticiyle, toptancıyı perakendeciyle, kaliteli seçkin ürünlerini de müşterisiyle buluşturuyor. İnegöl, bu ekonomik ve sosyal bilinçle, 100.000.000 $'lık maliyetle yapılandırılan Mobiliyum AVM ile de bölgenin dünyanın mobilya merkezi olması yolunda en ciddi yatırımıdır. Dev bir komplekste, tamamen kapalı ve konforlu bir mekanda binlerce ürününü müşterisiye hizmet vermektedir.

Kent Meydanı

İnegöl Merkez

Hilmiye köyü

Oylat Termal kaplıcaları

Yeşil Vadi

8